Konfiguracja Yoast SEO w WordPress – pozycjonowanie WordPress

Pozycjonowanie WordPress

WordPress w ostatnich latach to jeden z najpopularniejszych systemów CMS (content management system) na świecie. WordPressa można spotkać w dwóch opcjach – stand-alone (instalowany na własnym serwerze lub hostingu) oraz wersję w domenie wordpress.com.

To, którą opcję wybrać zależy wyłącznie od Ciebie, ja w poniższym poradniku będę pisał o WordPressie w wersji stand-alone, tam też skupimy się na temacie tego wpisu tj. konfiguracja Yoast SEO w WordPress. Jeśli zatem masz już wykupiony hosting i zainstalowany system WordPress, jesteś bliżej niż Ci się wydaje 🙂

 

Jak zainstalować wtyczkę w WordPress?

W pierwszej kolejności warto wyjaśnić, czym w ogóle jest “wtyczka”. Wtyczki (inaczej zwane pluginami), to nic innego jak część kodu, która “wpina” się do Twojego sytemu. Zawsze w tym miejscu stosuję porównanie do pustego mieszkania. Jeśli chcesz uprasować swoje ubrania, potrzebujesz żelazka.

Żelazko ma swoje funkcje, właściwości i sposoby działania. Jeśli chcesz użyć żelazka do prasowania, musisz je podłączyć do systemu zasilania (gniazdka), po podłączeniu urządzenie spełni swoją funkcję. Z wtyczkami w WordPress jest prawie tak samo, tyle że wtyczka swój efekt pracy przesyła z powrotem do  systemu WordPress jako wynik pracy. Wszystkie zainstalowane wtyczki w Twoim CMS możesz przejrzeć z menu bocznego wybierając “Wtyczki”.

Jeśli chcesz dodać nową wtyczkę z menu bocznego Wtyczki, wybierz “Dodaj nową”:

 

Dodaj nową wtyczkę WordPress online
Dodaj nową wtyczkę WordPress online

 

Następnie w prawym górnym polu “Szukaj wtyczek…” wpisz potrzebną do pozycjonowania, tj.: “Yoast SEO”. Z wylistowanych wtyczek odszukaj Yoast SEO – powinna być pierwsza z prawej, a następnie kliknij “Zainstaluj” i “Aktywuj”. Od tego momentu wtyczka jest gotowa do działania.

 

instalacja Yoast seo w WordPress

Przejdźmy do konkretów – przed nami konfiguracja Yoast SEO w WordPress.

 

Konfiguracja Yoast SEO w WordPress

Po wybraniu “SEO”  z menu bocznego przejdź do Kokpitu wtyczki. Całą konfigurację rozpoczynamy od uruchomienia opcji zaawansowanych. Z menu górnego wybierz “Funkcjonalności” i wyszukaj opcji “Strony z zaawansowanymi ustawieniami” – przesuń suwak na “Włączone”. Od tego momentu masz pełną kontrolę nad tym, co i jak będzie się pojawiać w wyszukiwarce Google.

 

Tytuły i metatagi

Często, zwłaszcza w starszych wersjach Yoast SEO obok nazw kategorii pojawiało się słowo “Archive” lub “Archiwa”. Tą opcję możesz zmienić lub skasować właśnie w sekcji stytułów i metatagów – sekcja “Archiwa”. Unikniesz wtedy przypadków zaprezentowanych poniżej:

 

Konfiguracja Yoast Seo - meta tagi i meta opisy

 

Poinformuj Google o swoich Social Mediach

Tak! Nie zawsze wujek Google zna adresy wszystkich portali społecznościowych na których publikujesz wartościowe wpisy. I o ile toczy się ciągle dyskusja na ile Social Media (u mnie jest to Facebook) mają realny wpływ na pozycję w Google, o tyle jestem zdania, że lepiej jest pochwalić się innym “twórczym”  contentem Twojej strony www.

Aby dodać strony social media z menu bocznego wybierz “SEO” a następnie “Społeczności” i uzupełnij możliwie wszystkimi profilami.

 

Profile społecznościowe w pozycjonowaniu Google

 

 

Sitemap – mapa witryny WordPress w Google

Temat mega ważny i nie lekceważ go. mapa witryny to plik ze strukturą Twojego serwisu. Służy botom Googla w łatwej nawigacji po Twojej strony. Boty dzięki mapie strony szybciej uczą się o zmianach na Twojej stronie www.

W związku z faktem, że każdy plik mapy może mieć inną, indywidualną nazwę – każda sitemapa powinna zostać zgłoszona w Google Search Console. Żeby jednak sprawdzić nazwę mapy wystarczy kliknąć w “Mapa XML witryny”, zgodnie z poniższym:

 

Sitemapa w WordPress - pozycjonowanie strony www

 

Udało się!

Twoja wtyczka Yoast SEO jest gotowa do działania. Obserwuj mój blog – w następnych postach pokaże Ci jak właściwie optymalizować posty w Yoast SEO, by Twoje strony były widoczne w Google.

Jeśli zaczynasz swoją przygodę z blogiem zajrzyj koniecznie do moich najlepszych postów:

 1. Od czego zacząć pozycjonowania strony www
 2. Google analytics i kod śledzący – jak analizować ruch na stronie?
 3. Jak pozycjonować bloga. Pozycjonowanie w internecie.

 

Bądź dochodowy od dziś!
Bądź dochodowy od dziś!
Jeśli chcesz być na bieżąco z najlepszymi trikami, które zarabiają - dołącz!
Zacznij zarabiać więcej i bądź na bieżąco!

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

6 Komentarze
 1. Tomek Użytkownik mówi

  Świetny wpis!
  Zaczynam właśnie pozycjonowanie mojej nowej strony www! Dziękuje za wpis, a blog dodaje do obserwowanych!

  1. Grzegorz Użytkownik mówi

   Super! Będzie się dużo działo! Zarabianie w Internecie jest możliwe i będę to udowadniał 😉

 2. Ania Użytkownik mówi

  Bardzo fajny wpis! NIe znałam Twojego bloga!
  Wysłałam Ci maila z pytaniem

  1. Grzegorz Użytkownik mówi

   Odpowiedziane 🙂

 3. Marcin Użytkownik mówi

  Trzeb też nadmienić, że Yoast nie jest idealny i często podczas analizy treści artykułu pod kątem SEO zdarzają mu się błędy i nie rozpoznaje słów kluczowych w innej odmianie itd

  1. Grzegorz Użytkownik mówi

   Masz 100% racji z odmianami. Z drugiej strony, nie zawsze jest tak, że te odmieniane frazy w google są na topie w zw. z frazą główną. NIe mniej dzięki za komentarz! 😉