Jak zapłacić podatek od zysków ze trony internetowej ?

Pewnie wielu myśli po co się rozliczać ? proste jest to że jest dochód to jest i podatek ! w tej kwestii nic się nie zmieniło. Tak jak to kiedyś powiedział Benjamin Franklin
„Tylko dwie rzeczy są pewne: śmierć i podatki”.

Informacje aktualne na rok 2011,2012,2013


Nie prowadzę działalności gospodarczej i co roku rozliczam się na zasadach ogólnych. Przy pierwszych zarobkach ze strony internetowej stanąłem przed problemem poprawności rozliczenia się z tych dochodów przed Urzędem Skarbowym.

Szukałem i szukałem w internecie odpowiedzi na ten temat i ciężko było coś znaleźć co by jednoznacznie określiło sposób rozliczenia.

Udałem się do urzędu skarbowego z pierwszym swoim rachunkiem w tym roku (2011) na którym napisane było “za najem powierzchni strony www” i tam uzyskałem odpowiedź iż mogę się rozliczać na zasadach ogólnych lub na według podatku zryczałtowanego od przychodów ewidencjonowanych z tytułu najmu i uiszczać podatek w wysokości 8,5% od osiągniętego przychodu do 20-tego dnia następnego miesiąca po otrzymaniu zapłaty. Czyli jeżeli zarobiłem znaczy się zostały mi przelane zarobki na konto w lutym 2011 to zapłacić podatek (za Luty 2011) muszę do 20 marca 2011. I tak postępuje co miesiąc przez cały rok. Po zakończeniu roku do 20 Stycznia roku następnego muszę się rozliczyć z przychodów z tytułu najmu i odprowadzonych zaliczek na poczet podatku na picie 28.

Taka forma rozliczenia nie przeszkadza w niczym aby dodatkowo rozliczyć się na zasadach ogólnych z dochodów osiągniętych w całym ubiegłym roku, a ponadto nie wyklucza wspólnego rozliczenia z współmałżonkiem.

Reasumując zarobki osiągnięte w 2011 np. z AdTaily, GoogleAdsense, sieci afiliacyjnych np NOVEM można rozliczyć w powyższy sposób. Trzeba tylko się upewnić aby na rachunku przez nas wystawianym było wyraźnie zaznaczone iż zapłata dotyczy wynajmu/najmu części powierzchni naszej strony internetowej zgodnie z regulaminem (oczywiście regulamin, w którym wyraźnie jest napisane co jest przedmiotem naszej współpracy – najem/wynajem części powierzchni strony www – warto by było wydrukować albo chociaż zapisać na dysku).

Bądź dochodowy od dziś!
Bądź dochodowy od dziś!
Jeśli chcesz być na bieżąco z najlepszymi trikami, które zarabiają - dołącz!
Zacznij zarabiać więcej i bądź na bieżąco!

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

17 Komentarze
 1. SpartaN Użytkownik mówi

  Witam,
  A co w wypadku, gdy zarobie na klikaniu na reklamy? Muszę się z tego rozliczyć?

  1. admin Użytkownik mówi

   nie jestem doradcą podatkowym ! jedno jest pewne to “śmierć i podatki” – zarabiasz to płacisz podatki ale są też kwoty wolne od podatku ! każdą sprawę należy rozpatrzeć indywidualnie !

 2. slawek Użytkownik mówi

  mi co roku z pit-em pomaga znajomy księgowy, pokazywałem mu moje rachunki z novem i powiedział że nie muszę tego rozliczać. ja się na podatkach nie znam i wierze w słowa księgowego.

  1. admin Użytkownik mówi

   sprawa podatków jest sprawą indywidualna ponieważ jak nie masz innych źródeł dochodów to twoje zarobki z netu być może łapią się w kwotę wolną od podatku ! każdy sam musi przeanalizować w jakiej sytuacji się znajduje i co powinien robić.

 3. 10ojrodziennie Użytkownik mówi

  Ja także szukałem informacji na ten temat, Znalazłem informacje,że kwotę która jest wolna od podatku to w roku 2011 wynosi 3.091 zł, Ja zdecydowanie tego nie przekroczę. Chodź Ciekawi mnie jak mam liczyć wydatki typu hosting, opłata za domenę, usługi pozycjonowania, odliczasz to od dochodu ?

  1. admin Użytkownik mówi

   Kiedyś odliczenia były możliwe ale chyba (mogę się mylić) od 2011 nie ma odliczeń.
   Z kwoty wolnej od podatku nie mogę skorzystać bo praca w necie jest moją dodatkową pracą więc zarobki mam ogólnie dużo wyższe.
   A i jeszcze tak mi się wydaje że wybierając formę opodatkowania o jakiej pisze czyli zryczałtowany podatek w wysokości 8,5 % nie możliwości odliczania kosztów a szkoda bo są one niewątpliwie nie małe.

 4. ciekawy Użytkownik mówi

  Czy możesz opisać coś więcej – może np całą procedurę wystawiania googlowi rachunku?

  Ciekawi mnie to ze względu na fakt, iż nie znam się na przepisach podatkowych etc a chyba rachunek tutaj jest wystawiany po wypłacie. Jak to organizujesz jeśli możesz podpowiedzieć słówko byłbym wdzięczny.

  1. admin Użytkownik mówi

   jako osoba fizyczna nie prowadząca działalności gospodarczej nie wystawiam żadnych rachunków ! wybrałem jako sposób rozliczenia formę zryczałtowanego podatku z tytułu najmu i płace 8,5% do 20 dnia następnego miesiąca. Zarobiona kwota to przelew jaki otrzymuje o podstawa na jakiej zarabiam to umowa i regulamin jaki zaakceptowałem w google.

 5. podatek Użytkownik mówi

  8,5% to najrozsądniejsze rozwiązanie, dla potwierdzenia Twojego artykułu podaje w miarę aktualny wyrok wojewódzkiego sądu administracyjnego w łodzi: http://www.podatki.biz/sn_autoryzacja/logowanie.php5/artykuly/pit-od-zarobkow-z-reklam-na-prywatnej-stronie-internetowej_28_18028.htm?idDzialu=28&idArtykulu=18028?idDzialu=28&idArtykulu=18028&idDzialu=28&idArtykulu=18028

 6. Studencki-portfel.pl Użytkownik mówi

  Czytałem to, Ja póki co nie wypłacam żadnych pieniędzy z programów, wykorzystuje je do reklamy własnych serwisów. Tak kręci się w kółko. Bo rozumiem, że rozliczamy jedynie kwoty które otrzymaliśmy na konto bankowe, a nie wewnątrz w serwisie ?

  1. admin Użytkownik mówi

   Ekspertem od podatków nie jestem ale faktycznie rozliczamy się z tego co wpłynęło na konto a co do wewnętrznych rozliczeń i przelewów w obrębie portalu należałoby spytać jak właśnie ten portal się na to zapatruje.

 7. dan_daki Użytkownik mówi

  Ostatnio sporo czytałam na ten temat w sieci; sposób rozliczenia nastręcza samym prawnikom wielu problemów 😉 jeśli ktoś prowadzi działalność gospodarczą, sprawa jest oczywista, jak ma się z przychodów rozliczyć; wiele sądów podaje w przypadku osób fizycznych takie możliwości, jak: z umowy-zlecenia; z tytułu najmu/dzierżawy; jednak obecnie zaleca się przychód ten kwalifikować jako przychód z innych źródeł, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9 ustawy o PIT. Pozdrawiam.

  1. admin Użytkownik mówi

   Ale to co podajesz dotyczy rozliczenia raz w roku na picie ogólnym !?
   Ja wybrałem rozliczenie miesięczne na zasadach podatku zryczałtowanego od przychodów ewidencjonowanych z tytułu najmu a wysokość podatku w takim przypadku wynosi 8,5 %.
   Gdybym całość rozliczał raz w roku to z pewnością by trafiło to do innych źródeł ale i podatek byłby inny.

 8. dan_daki Użytkownik mówi

  Tak, z tego rozliczamy się wtedy raz w roku (PIT-36); podmiot wypłacający nam wynagrodzenie musi wysłać do US i do nas info o uzyskanym przychodzie na druku PIT-8c. Pozwolę sobie zacytować jedną z interpretacji sądowych:

  “Przenosząc przepisy ustawy na grunt opisanego we wniosku zdarzenia przyszłego Minister Finansów stwierdza, że przychód z tytułu udostępniania powierzchni reklamowej na stronie internetowej zarządzanej przez osobę fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej – jeżeli czynność ta nie wypełnia przesłanek działalności gospodarczej określonej w art. 5a pkt 6 ustawy – należy zakwalifikować do przychodów z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9 w związku z art. 20 ust. 1 ustawy. Z opisanego we wniosku o interpretację zdarzenia przyszłego wynika bowiem, że umowę stanowiącą podstawę do udostępnienia powierzchni reklamowej na stronie internetowej należy zaliczyć do umów nienazwanych – stosunki prawne regulowane umową kreowane są przez strony w sposób dowolny oraz odpowiadający stronom i nie można jej jednoznacznie przypisać cech umowy najmu (dzierżawy) czy umowy zlecenia.”

  Pełny tekst tutaj: http://msp.money.pl/akty_prawne/interpretacje-podatkowe/podatek;dochodowy;od;osob;prawnych,1189,80519.html

  Pozdrawiam, dd.

 9. ksiadz / niepelnosprawny.org Użytkownik mówi

  ale zamieszanie, trzeba w swoim US się zapytać i tyle, bo tam się rozliczasz i tyle

  1. admin Użytkownik mówi

   ja tam już po rozliczeniach i wszystko zrobiłem jak opisałem 🙂

 10. Andrzej Krot Użytkownik mówi

  Z tego co wiem to nawet jeżeli zakladasz,że zarobek nie przekroczy kwoty wolnej od podatku to musisz wystawic PIT czy inaczej mówiac rozliczyć się z fiskusem i pokazać,że tyle zarobiłeś.Ja kiedyś popelnilem taki błąd,że nie wystawiłem Pit-u rocznego z gry gieldowej bo uważalem,ze skoro w całym roku mialem stratę to przecież nie ma podatku od zysków kapitałowych!Ale chyba w następnym roku jak mialem zysk i zaplacilem podatek to po kilku miesiacach,jak mnie sprawdzali dostalem wezwanie do US i zaplacilem karę za niedopełnienie obowiazków podatkowych.Tak,ze Pit trzeba wypełnic zawsze,czy sie zarobilo 120 zł czy 120 tys. zł.Pozdrawiam.