Jak założyć bloga krok po kroku w 2018 – poradnik dla początkujących

 

Skoro tu trafiłeś z pewnością w Twojej głowie narodził się nieśmiały pomysł prowadzenia własnej strony internetowej – własnego bloga. I jeśli jedynym, co Cię zatrzymuje są pytania i wątpliwości: od czego zacząć; jak założyć bloga, czy jak znaleźć domenę, a na końcu jak to wszystko połączyć, żeby działało, to idealnie trafiłeś.

 

Jak założyć bloga krok po kroku

 

W poniższym poście przejdziemy przez wszystkie problemy i zakamarki zakładania bloga. Nauczysz się jak i gdzie wybrać i kupić swoją domenę, po co w ogóle o niej myśleć?

Wspólnie zainstalujemy certyfikat SSL na wybranym hostingu i skonfigurujemy pod niego WordPressa.

Pokażę Ci, gdzie najłatwiej zainstalować WordPressa i na co uważać. Wspólnie skonfigurujemy opcje podstawowe i ominiemy najczęściej popełniane błędy.  Blog będzie działał, a Ty będziesz mógł skupić się na tworzeniu.

Po tym wpisie nie będziesz już pytał jak założyć bloga – będziesz się zastanawiał dlaczego, aż tyle z tym zwlekałeś!

 

Gotowy?

Zaczynamy.

 

Jak założyć bloga i co jest potrzebne

 

Jak ze wszystkim w życiu tak i w naszym przypadku trzeba poczynić plan, żeby potem niczego dwa razy nie robić. Po przeczytaniu tej części odłóż laptopa i zastanów się chwilę nad poniższymi pytaniami – pomogą Ci w określeniu podstaw Twojej działalności.

 

Jak założyć bloga w internecie
Jak założyć bloga w internecie

 

I jak by to głupio nie brzmiało, warto zainwestować te 10 minut, żeby bardzo szczerze przeanalizować sobie najnowszy pomysł.

 1. O czym będę pisał na moim blogu?
 2. Jakie będą 3 główne tematy na których skupie się na blogu?
 3. Kto będzie grupą odbiorców? (tak precyzyjnie jak się da)
 4. Kto będzie moim czytelnikiem?
 5. Jak często chcę pisać?
 6. Jak będę promował mojego bloga?
 7. Skąd pozyskam linki do mojego bloga?

I jeszcze żeby zamknąć wstęp, chcę Ci powiedzieć, że odpowiedzi na powyższe pytania po części zdeterminują, Twoją markę.

Tak, Twój blog to Twoja marka – i jakby to hucznie nie brzmiało, to jej nazwa (domena), grupa docelowa, rodzaj komunikacji, zdjęcia czy sposób odpowiadania na komentarze, buduje Twoją markę osobistą.

Zbudowana marka bloga, to najtańszy ruch do Twojej strony (tzw. “direct). Dzięki zbudowanej marce, ludzie sami będą chcieli wpisać Twój adres w polu adresu by sprawdzić, co u Ciebie nowego.

Bez newslettera, bez reklamy, czy social media – zwyczajnie będą ciekawi czego nowego mogą się dowiedzieć o Tobie i od Ciebie. Naprawdę warto.

 

Jak dobrze wybrać domenę bloga

 

Jeśli chodzi o domeny w ogóle, to pewnie można by napisać z kilka książek i to dość obszernych. Głównym celem domeny jest nawigowanie w Internecie, to adres pod którym można znaleźć określony zasób.

Pomysł na domenę nie jest łatwy. Z pewnością masz już coś, co przykuło Twoją uwagę, nazwę, która opisze to, czym chcesz się zajmować. Ta nazwa – jak dopisze Ci szczęście – może być domeną Twojego serwisu.

 

Nie zniechęcaj się, gdy Twoje genialne nazwy będą zarezerwowane. Znaczna część popularnych nazw jest już wykupiona i utrzymywana przez ich właścicieli. Część z nich posiada strony lub blogi, a część zwyczajnie czeka na wzrost wartości domeny w czasie.

 

Jak zatem sprawdzić dostępność Twojej nowej domeny? Załóżmy, że Twój blog nazwiesz: “Gotujezmackiem.pl”. Musisz sprawdzić czy domena jest wolna a potem ją kupić.  A zatem potrzebujemy portalu/strony, który sprawdzi dostępność domeny (czy jest wolna) oraz zarejestruje ją dla Ciebie.

Gdzie kupić domenę na bloga

Ja osobiście używam zenboxa – nie, to nie jest post sponsorowany. Zenbox ma super obsługę klienta i naprawdę jestem pod wrażeniem jak szybko działają.

Jak sprawdzić i zarejestrować domenę?

Nic prostszego. W miejscu zaznaczonym na czerwono, wpisz nazwę nowego bloga i kliknij “Wyszukaj domenę”:

 

jak dodać nową domenę - jak założyć bloga

 

Jeśli będziesz miał szczęście i domena będzie wolna, powinna Ci się pokazać tabela z dostępnymi możliwościami. W moim przypadku miałem szczęście – nikt jeszcze nie wybrał domeny “Gotujezmackiem.pl”, toteż mogę wybierać z wielu możliwości.

Zachęcam Cię do wybory rozszerzenia podstawowego, tj. “.pl”.

 

Jak założyć bloga - wybieranie domeny

 

I niech nie zmylą Cię te niskie stawki! Każdy z rejestrujących nie zarabia na pierwszym roku Twojej działalności, tylko na każdym kolejnym. Warto sprawdzić opłaty za domeny na drugi i kolejne lata – zdziwisz się jak te kwoty mogą się różnić miedzy firmami!

Zakładam, że wybrałeś już swoją domenę, zarejestrowałeś się w systemie i do Twojego konta została podpięta Twoja nowa domena.

Gratuluję! Jesteś dumnym właścicielem nowego adresu www 😉

 

Jaki hosting wybrać na bloga – najlepszy hosting 2018

 

Podobnie jak ze wszystkim związanym z tworzeniem stron www – ile ludzi tyle opinii. Wiele ze znanych mi osób ma własne, wyrobione zdanie na temat hostingu. I ten wpis nie jest o tym by Cię przekonywać do wybranego przeze mnie.

Jak wspominałem już wyżej – używam zenboxa. Miałem wiele przejść z różnymi dostawcami, zenbox natomiast nie wymaga ode mnie zbyt wiele uwagi, ich pomoc działa bardzo szybko, czasy ładowania stron (sprawdzałem różne template-y wordpressa) działają bez zarzutu.

 

Jaki pakiet hostingowy wybrać na bloga?

 

Poniżej przygotowałem dla Ciebie zestawienie głównych różnic między różnymi pakietami w zenbox.

 

Jaki hosting wybrać na bloga
Jaki hosting wybrać na bloga

 

Ilość UU (unikalnych użytkowników) – jest niezbędne przy określaniu jakiego ruchu się spodziewasz. Oczywiście, to może zmieniać się w czasie.

Jeśli dopiero zakładasz bloga spokojnie wystarczy pakiet zenbox 25k. Ja na swoim koncie mam 50k, ponieważ poza blogiem posiadam jeszcze 2 sklepy.

 

Obsługa SSL – przetestowałem i działa. W swojej ofercie zenbox posiada darmowego SSLa, którego w bardzo prostu sposób zainstalujesz na swoim koncie. Certyfikat bezpieczeństwa SSL jest tu bardzo łatwy w konfiguracji i nie wymaga wiele czasu.

 

Backup co 6 godzin – jest takie powiedzenie:

 

Właściciele stron dzielą się na tych, co robią backupy i na tych,

którzy zaczną je robić.

 

Kopie zapasowe strony www, to podstawa. W razie ataku hackerskiego, braku niezbędnego update-u czy innych trudnych do przewidzenia problemów, bez backup-u własnej strony stracisz wszystko, co masz.

Ot tak w kilka sekund cała Twoja praca może wylądować w nicości skasowanych bajtów (zamiast pytać o to, jak założyć bloga pojawi się pytanie o kopie zapasowe). Zenbox daje w standardzie robienie kopii zapasowych, co 6 godzin. Dla mnie, to nieoceniona wartość tej usługi!

Moja rada: pomimo gwarancji dostawcy o kopiach zapasowych, warto robić własne backupy na dysku google. Wystarczy wyeksportować własne wpisy i opisy produktów – min. raz na miesiąc. Ja tak robi i polecam to każdemu.

Wybrałeś? Zaloguj się do swojego konta. Przed instalacją WordPress musimy jeszcze zainstalować certyfikat SSL.

 

Instalacja certyfikatu SSL na bloga WordPress

 

Zawsze przed instalajacją WordPressa staram się już mieć gotowego SSLa – to takie moje zboczenie w temacie stron www.

Miałem już kilka razy tak, że zmiana http:// na https:// zmieniała adresy pochodzenia grafik. Google Console wywalał błąd nie możliwych do załadowania zasobów i całość trzeba było poprawiać w phpmyadmin. Jednym słowem – dużo niepotrzebnej roboty.

Jeszcze mała uwaga przed instalacją SSL. Często od zarejstrowania domeny do instalacji WordPressa czy certyfikatu bezpieczeństwa musi upłynąć kilka godzin – chodzi o aktualizację rekordów domeny. Kolejne kroki warto rozpocząć z 4-6 godzinnym opóźnieniem aby uniknąć błędów.

Instalację certyfikatu SSL zaczynamy od zalogowania się do panelu Zenbox i wybrania “konfiguracja” domen.

 

Jak zainstalować certyfikat SSL hosting WordPress w 2018
Jak zainstalować certyfikat SSL hosting WordPress w 2018

 

Po wybraniu konfiguracji wybierz z listy domenę na którą chcesz zainstalować certyfikat. Zobaczysz poniższy ekran z opcjami.

 

Jak zainstalować certyfikat SSL na hostingu WordPress
Jak zainstalować certyfikat SSL na hostingu WordPress

 

Na czerwono zaznaczyłem opcje, które są niezbędne do zaznaczenia.

Kliknij na “Bezpieczny SSL” zaznaczając to opcję oraz na “Użyj dowiązania symbolicznego private_html do public_html Pozwala na dostęp do tej samej strony zarówno przez http:// jak i https://”, o ile  chcesz by Twoja strona ładowała się zarówno jako http:// jak i https://. W innym wypadku pozostaw opcję “Użyj katalogu o nazwie private_html”.

Po wybraniu opcji zapisania, kliknij na button w prawym górnym rogu “Zarządzanie serwerem – strona główna”. Następnie wybierz własną domenę. Z dostępnych opcji wybierz “Certyfikaty SSL” w kategorii “Opcje zaawanasowane” zgodnie z poniższym obrazkiem.

 

Konfiguracja certyfikatu SSL w WordPress
Konfiguracja certyfikatu SSL w WordPress

 

Powinien zobaczyć poniższy obraz.

Jak skonfigurować certyfikat SSL w hostingu -2018 wordpress
Jak skonfigurować certyfikat SSL w hostingu -2018 wordpress

 

Upewnij się, że na pewno włączyłeś obsługę SSL. Potwierdzi to komunikat na zielonym tle: “SSL jest aktualnie włączone dla tej domeny. Możesz wyłączyć je tutaj.”. W następnym kroku wybierz opcję: “Darmowy certyfikat od Let’s Encrypt” i kliknij u dołu strony “Zapisz”.

Czekamy kilka sekund…i…

 

Jak stworzyć certyfikat SSL - Jak założyć bloga w 2018 – poradnik dla początkujących blogerów
Jak stworzyć certyfikat SSL – Jak założyć bloga w 2018 – poradnik dla początkujących blogerów

 

Udało się! Twoja strona ma certyfikat SSL i jest gotowa do działania! 🙂

Idziemy za ciosem i przechodzimy do instalacji WordPressa i dodania głównych wtyczek.

 

Jak założyć blog WordPress na hostingu

 

Po dodaniu certyfikatu SSL, wracamy do zakładki zarządzania serwerem dla wybranej przez nas domeny. Z dolnej części wybieramy ikonkę aplikacji jaką chcemy zainstalować. W naszym wypadku będzie to aplikacja WordPress.

 

Jak założyć bloga w 2018 – poradnik dla początkujących blogerów
Jak założyć bloga w 2018 – poradnik dla początkujących blogerów

 

Po kliknięciu w ikonkę WordPress pokaże nam się instalator, w którym potwierdzamy instalację i przechodzimy do kolejnego kroku, z godnie z poniższym obrazem:

 

Instalacja WordPress krok po kroku - 2018
Instalacja WordPress krok po kroku – 2018

 

Od instalacji dzielą nas już ostatnie kroki. W ekranie powitalnym wybierz domenę dla której chcesz zainstalować WordPressa.

 

jak zainstalować wordpressa
Jak zainstalować wordpressa?

 

Przewiń stronę w dół do najważniejszych opcji.

Login Administratora – to login, którego będziesz używał podczas logowania. Dobrze by było, gdyby login nie był oczywisty i zawierał znaki specjalne lub liczby. Lepiej, żeby to nie był Twój adres e-mail i nic związanego z Twoją domeną.

Hasło Administratora – podobnie jak wyżej. Lepiej używać osobnego hasła, nie używanego wcześniej. Dobrze by było, gdybyś mógł je zapamietać (w innym wypadku możesz generować próby logowania i zablokować dostęp).

E-mail Administratora – gdy zapomnisz hasła, na ten właśnie e-mail przyjdzie link generujący nowe hasło.

Tytuł strony – to nazwa Twojej strony, która pojawi się w Google jak najwyższa, pogrubiona informacja. Warto w tytule użyć nazwy firmy, słowa kluczowego lub miejscowości. Tytuł strony możesz zmienić później, ale już tak jakoś jest, że większość użytkowników o tym zapomina i na stronie rezultatów wyszukiwań widzi swoje na prędko stworzone nazwy, nijak oznaczające, to co robisz.

Motto www – opisz  swoją stronę, użyj fraz kluczowych. Motto pojawi się w opisie Twojej strony widocznym dla Google.

 

Pozostałe opcje zaznacz wg instrukcji z poniższego obrazka.

 

Główne ustawienia WordPress potrzebne do instalacji
Główne ustawienia WordPress potrzebne do instalacji

 

Jeśli uzupełniłeś wszystkie powyższe pola kliknij “Zainstaluj”.

 

Mam blog i co dalej?

 

Udało się! Twój blog jest gotowy do działania! Teraz aby wejść do panelu administratorskiego wystarczy w przeglądarce wpisać adres: https://nazwa-domeny.pl/wp-admin i zalogować się użytkownikiem i hasłem podanym w rejestracji.

 

W tym miejscu koniecznie przejdź do następnych kroków:

 1. WordPress, podstawowa konfiguracja.
 2. Piszemy pierwszy post na naszym blogu (wordpress).
 3. Konfiguracja Yoast SEO w WordPress – pozycjonowanie WordPress
 4. Google analytics i kod śledzący – jak zacząć analizować ruch na stronie?

 

Obserwuj mój blog – w kolejnych postach opowiem Ci jak poprawnie skonfigurować bloga. A jeśli masz pytania dot. tematu – jak założyć bloga, napisz w komentarzu. Chętnie dopowiem lub odpowiem na wszystkie pytania.

 

Bądź dochodowy od dziś!
Bądź dochodowy od dziś!
Jeśli chcesz być na bieżąco z najlepszymi trikami, które zarabiają - dołącz!
Zacznij zarabiać więcej i bądź na bieżąco!

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

10 Komentarze
 1. Agnieszka Użytkownik mówi

  WOW!!

  Żałuję, że tak późno znalazłam ten wpis! Świetnie opisane – brawo! Dam znać jak mi poszła instalacja całości! Niedziela zarezerwowana na instalacje wordpressa wg Waszego przepisu

  1. Grzegorz Użytkownik mówi

   Koniecznie daj znać jak poszło!
   A jakby pojawiły się problemy – napisz do mnie 🙂

 2. Marzena Użytkownik mówi

  Przejrzałam całość i zapisałam blog do ulubionych! MOje gratulacje!

  1. Grzegorz Użytkownik mówi

   Dziękuję i polecam się na przyszłość 😉

 3. Milena Użytkownik mówi

  Dziękuję za te wszystkie screeny!
  W helpach zazwyczaj tak, to opisują, że całość nie jest ciągła – jak proces, tylko wszystko jest poszarpane w małe częsci! Wasz wpis przesłałam dalej!

  1. Grzegorz Użytkownik mówi

   Coś w tym jest, że helpy z różnych stron są zazwyczaj pocięte na kawałki…

 4. Arek Użytkownik mówi

  Super wpis!
  Napiszcie kiedyś z jakich wtyczek korzystacie i jak je konfigurujecie! To może być bardzo ciekawe na przyszłość

  1. Grzegorz Użytkownik mówi

   dziękuję 😉

 5. Karol Bankowy Użytkownik mówi

  Świetne porady, z którymi bez większych przeszkód powinno nam się udać założyć bloga. Ja jedyne czego bym unikał to zakładanie blogów na darmowych serwisach typu Blox itp a jednak zdecydowanie się na własny serwer i domenę. Z pośród tych darmowych, szczególnie w Polsce co oraz więcej zawiesza działalność a potem jest problem przenieść zawartość.

 6. Zbyszek Użytkownik mówi

  Grzegorz , od jakiegoś czasu planuję założyć bloga. Co jakiś czas szukam w sieci materiałów na ten temat , niestety
  większość materiałów to same ogólniki ( żadnych konkretów ) Swoją drogą zastanawiam się po co ludzie piszą
  takie teksty.
  Treść jaką przeczytałem na Twoim blogu to konkretna wiedza którą można zastosować .
  DZIĘKI ŻE JESTEŚ I DZIELISZ SIĘ SWOJĄ WIEDZĄ

  Na pewno jeszcze tu wrócę.
  Pozdrawiam

OFERTA SPECJALNA

TA OFERTA JEST OGRANICZONA CZASOWO!
ZGARNIJ KURS O WARTOŚCI 249zł za 0zł !!
ZAPISZ SIĘ NA LISTĘ OCZEKUJĄCYCH - WKRÓTCE ZACZYNAMY!
CHCĘ TEN KURS!
close-link